Logo PANS

Czytelnia on-line

Czytelnia on-line: (wybór legalnych źródeł darmowych e-booków)

Źródła polskie

Wolne Lektury: http://wolnelektury.pl

Wolne Lektury to biblioteka cyfrowa będąca projektem prowadzonym przez Fundację Nowoczesna Polska. Reprodukcje cyfrowe wykonane są przez Bibliotekę Narodową i Bibliotekę Śląską z egzemplarzy pochodzących ze zbiorów BN i BŚ. W większości zasób WL stanowią lektury szkolne. Książki udostępniane są w kilku formatach, w tym niektóre w mp3 (do odsłuchania).

Federacja Bibliotek Cyfrowych: http://fbc.pionier.net.pl

Sieć rozproszonych bibliotek cyfrowych i repozytoriów w Polsce. Korzystając z zamieszczonej na stronie wyszukiwarki, istnieje możliwość przeszukiwania zasobów 60 bibliotek cyfrowych tworzonych przez biblioteki, uczelnie, archiwa, muzea i ośrodki badawcze. Serwis FBC utrzymywany jest przez Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe afiliowane przy Instytucie Chemii Bioorganicznej PAN, a za jego rozwój odpowiada Zespół Bibliotek Cyfrowych PCSS.

Cyfrowa Biblioteka Narodowa Polona: http://polona.pl

Biblioteka cyfrowa oferująca zdigitalizowane teksty literackie, naukowe, dokumenty historyczne, czasopisma, fotografie i inne dokumenty, których oryginały znajdują się w Bibliotece Narodowej.

Biblioteka Nauki: http://bibliotekanauki.pl

Cyfrowa kolekcja współczesnych książek naukowych – przede wszystkim tych, do których dostęp jest utrudniony, np. przez brak dostępności na rynku w formie drukowanej. Książki udostępniane są publicznie przez autorów – polskich naukowców. Zasób kolekcji obejmuje kilkadziesiąt książek z zakresu historii, kulturoznawstwa, socjologii i zarządzania.

Polskie książki w Feedbooks.com: http://www.feedsbooks.com/list/1915

Lista darmowych polskich e-booków dostępnych w serwisie Feedsbooks.com. W serwisie publikowana jest nowa literatura, umieszczana przez autorów książek.

Źródła zagraniczne

Europeana: http://europeana.eu

Jedna z największych kolekcji e-książek oraz innych cyfrowych materiałów pochodzących z europejskich bibliotek, muzeów, archiwów. Wśród zasobów można znaleźć między innymi pamiętniki, czasopisma, listy oraz książki z całej Europy.

Project Gutenberg: http://gutenberg.org

Zbiór darmowych, kompletnych e-booków. Znajdują się tu książki nieobjęte prawami autorskimi, a także materiały, których autorzy wyrazili zgodę na publikację.

Książki w Feedbooks.com: http://www.feedsbooks.com/publicdomain

W serwisie publikowana jest nowa literatura, umieszczana przez autorów książek.

Google Books: http://books.google.com/books

Projekt firmy Gogle, skupiający się na gromadzeniu książek i czasopism w formie cyfrowej. Na stronie udostępniony jest wygodny czytnik, umożliwiający przeglądanie książek w przeglądarce. Niektóre materiały dostępne są do ściągnięcia w formie pliku PDF.

Open Library: http://openlibrary.org/

Internetowy katalog książek oraz e-ksiązek. Strona zawiera informacje o ich lokalizacji w bibliotekach (głównie amerykańskich), a oprócz tego umożliwia przeglądanie, pobieranie i czytanie e-booków.

Czytnik plików Pub on-line: http://magicscroll.net (nie wymaga instalacji).

Do odczytywania plików DjVu można pobrać program lub wtyczkę ze strony: http://djvu.pl/  http://dir.icm.edu.pl/pl/