Logo PANS
18 grudnia 2017

5 Pułk Piechoty Honvedu „zagościł” w Biliotece Uczelnianej


W dniu 15 marca 2017 r. odbyła się prelekcja pt. „5 Pułk Piechoty Honvedu”, druga z cyklu „Węgrzy w Twierdzy Przemyśl. Działania bojowe, losy żołnierzy i oficerów po upadku Twierdzy”.

Dr Tomasz Pomykacz przedstawił działania 5 Pułku Piechoty Honvedu (byli to żołnierze pochodzący głównie z okolic położonego na południu Węgier Segedyna) w walkach we wschodniej Galicji latem 1914 r. oraz w Twierdzy Przemyśl na przełomie 1914/1915 r. Wiele miejsca poświęcił też aktywności żołnierzy i oficerów jednostki w Przemyślu, jak również ich losom po I wojnie światowej. Podczas prezentacji prelegent wspomniał ponadto o ruchu kombatanckim wśród żołnierzy i oficerów 5 Pułku w dwudziestoleciu międzywojennym, czego przejawem były m. in. cykliczne uroczystości, organizowane każdego roku w Segedynie w połowie grudnia, mające na celu upamiętnienie zdobycia przez pułk w dniu 16 grudnia 1914 r. wzgórza Paportenka, w czasie jednego z wypadów załogi twierdzy.

Następny odczyt pt. „7 i 8 Pułk Piechoty Honvedu” planowany jest na 30 marca (czwartek) o godzinie 17:00, również w Bibliotece Uczelnianej PANS.

tekst: Tomasz Pomykacz