Logo PANS
18 grudnia 2017

Co kryje w sobie biblioteka?


Pod takim hasłem odbyło się wczoraj (2.07.2014 r.) spotkanie z grupą dzieci i młodzieży, spędzającą pierwszy tydzień wakacji na letnich warsztatach, organizowanych na terenie uczelni przez Fundację Kresowe Centrum Nauki i Rozwoju „Perła Galicji”.

Podczas wizyty młodzi goście dowiedzieli się m.in., że w naszej bibliotece tradycyjne katalogi „karteczkowe” odeszły już w zapomnienie. Podobnie jak większość rzeczy, tak i wyszukiwanie książek może odbywać się teraz bez wychodzenia z domu. Dzieci zapoznały się z elektronicznym systemem bibliotecznym MAK, dzięki któremu można dowiedzieć się, czy książka która nas interesuje jest dostępna w uczelnianych zasobach.

Następnie wszyscy dostali zadanie do wykonania, w celu wykorzystania nowo zdobytych informacji w praktyce. Uczestnicy mieli znaleźć konkretne książki, wyszukując je przez tytuł oraz autora. Większość dzieci poradziła sobie z zadaniem doskonale.

W Czytelni Głównej dzieci zostały podzielone na grupy i wzięły udział w grze słownej pod hasłem „Co kryje w sobie biblioteka? Temat sugerował, że odbędzie się wycieczka po bibliotecznych zakamarkach, jednakże gra polegała na tym, aby utworzyć jak najwięcej słów z liter, wchodzących w skład wyrazu „biblioteka”. Tablica, na której zapisywano powstałe słowa, po kilku minutach okazała się być za mała i nie pomieściła wszystkich, odkrytych przez dzieci. Każdy był zdumiony, że tyle wyrazów (oczywiście funkcjonujących w języku polskim) udało się ułożyć z zaledwie kilku liter. Jakby jednak na to nie patrzeć, to przecież każda historia, każda opowieść i każdy stworzony w literaturze świat to trzydzieści dwa małe, czarne znaczki ułożone w różnych kombinacjach. A tych jak dotąd jest nieskończenie wiele…