18 grudnia 2017

Małe Wielkie Historie – razem stwórzmy kolekcję Muzeum Historii Polski!

Biblioteka Uczelniana PANS przyłączyła się do ogólnoświatowej, społecznej akcji zbierania pamiątek historycznych – „Małe Wielkie Historie”. Akcję, zainaugurowaną w 2016 roku, prowadzi Muzeum Historii Polski w Warszawie.

Jak można się zaangażować? Warto przeglądnąć szuflady, szafy, piwnice, strychy… być może leżą tam rzeczy, które powinny ujrzeć światło dzienne. Muzeum zbiera pamiątki przeszłości, w postaci fotografii, pocztówek, dokumentów, prasy, listów, pamiętników, przedmiotów codziennego użytku itp. Szczególne znaczenie mają przedmioty związane z polską drogą do Niepodległości – zarówno tej w 1918 roku, jak i w roku 1989.

Do tej pory udało się pozyskać blisko 5500 obiektów dla Muzeum Historii Polski do Wśród eksponatów znalazły się przedmioty otrzymane przez darczyńców z kraju, jak i zagranicy – Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych, Szwecji czy Niemiec.

Otrzymane pamiątki wejdą w skład tworzącej się kolekcji Muzeum Historii Polski. Część ofiarowanych przedmiotów trafi na wystawę stałą Muzeum, a wszystkie inne dary zostaną należycie zabezpieczone z myślą o badaczach przeszłości i przyszłych wystawach czasowych.

Osoby zainteresowane przekazaniem do Muzeum pamiątek mogą zgłaszać się osobiście, telefonicznie, bądź mailowo. Każda taka propozycja zostanie rozpatrzona przez pracowników Muzeum.

W uzasadnionych przypadkach upoważniony pracownik Muzeum osobiście pojawi się u darczyńcy w celu odebrania ofiarowanego przedmiotu.

Regulamin zbiórki „Małe Wielkie Historie” dostępny jest na stronie Muzeum Historii Polski –