Logo PANS
11 października 2019

Olga Tokarczuk laureatką Literackiej Nagrody Nobla


Stało się! Literacka Nagroda Nobla 2018 trafiła w ręce Polki. Laureatką została Olga Tokarczuk – pisarka, eseistka, poetka, autorka scenariuszy, z wykształcenia psycholog.

W uzasadnieniu Szwedzka Akademia podała, że pisarka otrzymała ją za „wyobraźnię narracyjną, która wraz z encyklopedyczną pasją prezentuje przekraczanie granic jako formę życia”. Tym samym Olga Tokarczuk dołączyła do grona polskich literatów Noblistów – Henryka Sienkiewicza, Władysława Reymonta, Czesława Miłosza oraz Wisławy Szymborskiej

Pisarka jest również laureatką The Man Booker International Prize 2018 za powieść „Bieguni” (Flights) oraz dwukrotną laureatką Nagrody Literackiej „Nike” za powieści: „Bieguni” (2008) i „Księgi Jakubowe” (2015).

Warto wspomnieć, że w tym roku przyznano dwie nagrody – za bieżący i za poprzedni rok. Literackiego Nobla 2019 rok otrzymał bowiem austriacki twórca Peter Handke.

 

Wszystkich tych, którzy nie mieli jeszcze takiej okazji, serdecznie zachęcamy do zapoznania się z pisarstwem Olgi Tokarczuk, aby samemu wyrobić sobie zdanie na temat twórczości autorki. Tych, którzy lubią prozę Tokarczuk również zapraszamy w progi Biblioteki Uczelnianej – być może w naszych zbiorach znajdą się jeszcze nieprzeczytane pozycje książkowe i będzie można nadrobić zaległości. Nic tak nie sprzyja czytaniu, jak jesienna aura!