Logo PANS
12 czerwca 2023

Było odjazdowo!


2 czerwca 2023 r. bibliotekarze Biblioteki Uczelnianej PANS w Przemyślu oraz studenci w dość niecodzienny sposób promowali czytelnictwo oraz biblioteki. Wzięli bowiem udział w ogólnopolskiej kampanii czytelniczo-rowerowej pod nazwą Odjazdowy Bibliotekarz. Głównym organizatorem przemyskiej edycji była Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. Józefa Gwalberta Pawlikowskiego w Przemyślu przy PZPW w Rzeszowie, natomiast jednym ze współorganizatorów została Biblioteka Uczelniana PANS.

Tego dnia przeszło 70 osób, w tym bibliotekarze przemyskich placówek, studenci, nauczyciele oraz uczniowie przejechali na rowerach ulicami Przemyśla. Trasa wiodła do Arboretum w Bolestraszycach przez urokliwe zakamarki podprzemyskich wiosek, pozwalając cieszyć się słoneczną pogodą, przyrodą oraz jazdą na rowerze.

Odjazdowa grupa rzucała się w oczy nie tylko ze względu na sporą liczbę rowerzystów, ale również z powodu wszechobecnego koloru pomarańczowego – jest on bowiem znakiem rozpoznawczym kampanii.

Po przyjeździe do Arboretum uczestnicy mieli możliwość wzięcia udziału w animacjach czytelniczych. Można powiedzieć, że była to swoista podróż dookoła świata. Rozpoczęły ją „Wierzenia dawnych Słowian” zaprezentowane przez przemyską pisarkę Panią Monikę Maciewicz. Następnie Pan Rafał Paśko, dzięki teatrowi kamishibai zabrał uczestników na „Dar Przemyśla”, by razem z żeglarzem Henrykiem Jaskułą jeszcze raz przenieść się na wody oceanów i przepłynąć kulę ziemską. Podróż dopełniła dr Małgorzata Wilgucka, która w wystąpieniu „Ale jazda! Kultura z rowerem w tle” przedstawiła motyw roweru pojawiający się w różnych dziedzinach sztuki.

Ponadto, na uczestników czekało ognisko, przy którym mogli nabrać sił na drogę powrotną.

Warto wspomnieć, że Odjazdowy Bibliotekarz odbył się w Przemyślu po raz drugi. Pierwszą edycję w 2014 r. zorganizowała Biblioteka Uczelniana PANS wraz ze Stowarzyszeniem Absolwentów i Przyjaciół uczelni.

Na sam koniec trochę smutnych statystyk. Według „Raportu o stanie czytelnictwa w Polsce z 2022 r.” poziom czytelnictwa w Polsce wciąż pozostaje na dość niskim poziomie. Prawie 60% Polaków powyżej 15 roku życia nie przeczytało w 2022 r. ani jednej książki, a tylko 7% przeczytało 7 lub więcej książek w ciągu roku. Jako społeczeństwo pozostajemy w tej kwestii daleko w tyle za Szwedami, Francuzami, Węgrami czy Czechami… Mamy zatem cichą nadzieję, że taka akcja jak Odjazdowy Bibliotekarz wzmocni pozycję książek oraz bibliotek w świadomości Polaków.

 

fot. Monika Ruchaj, Joanna Gaweł, Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Przemyślu