Logo PANS
28 października 2023

Uwalniamy książki!


Miło nam poinformować, że Biblioteka Uczelniana Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Przemyślu postanowiła dołączyć do bookcrossingowej akcji.

 

Czym jest bookcrossing?

Na temat tego zjawiska możemy przeczytać w oficjalnym serwisie, poświęconym tej idei www.bookcrossing.pl:

„Bookcrossing to niekonwencjonalna forma popularyzowania książek i czytelnictwa poprzez nieodpłatne ich przekazywanie metodą „podaj dalej”. Idea krążącej książki narodziła się w Stanach Zjednoczonych w 2001 roku, jej inicjatorem był programista komputerowy Ron Hornbaker. Swój pomysł nazwał bookcrossingiem.

Bookcrossing polega na zostawianiu przeczytanych książek w miejscach publicznych, jak również na specjalnie przeznaczonych do tego celu półkach (stoliki, regały, gabloty, biblioteczki plenerowe), po to, by znalazca mógł je przeczytać i znów puścić w obieg. Działania  te mają na celu stworzenie przez czytelników swoistej globalnej biblioteki, bez żadnych ram instytucjonalnych, opłat czy kart bibliotecznych”.

 

Drodzy Czytelnicy! Studenci, wykładowcy, pracownicy oraz mieszkańcy miasta i okolic!

W związku z tym, że to dopiero początki naszej bookcrossingowej przygody mamy do Was gorącą prośbę. Zanim zaczniemy uwalniać książki, chcielibyśmy trochę uzupełnić naszą bookcrossingową półkę. Jeżeli macie w swoich domach książki, z którymi możecie się rozstać i dać im drugie życie, zachęcamy do przynoszenia ich do Biblioteki (Wypożyczalnia – parter, pokój nr 2).

 

Bookcrossingowy regał z książkami będzie dostępny od 14 kwietnia 2023 r.

Biblioteka Uczelniana PANS, ul. Żołnierzy 1 Armii WP 1D

Hol – parter

w godzinach otwarcia Biblioteki Uczelnianej (8:00-15:30, od poniedziałku do piątku)

 

Jak uwolnić książkę?

Wszystkie osoby, chcące zostawić książkę, zachęcamy do przynoszenia zadbanych i czystych publikacji – takich, które sami chcieliby wziąć do ręki i czytać. Nie muszą być to nowości, ale oczywiście są one mile widziane!

Uwaga – akcja bookcrossing to nie akcja czyszczenia piwnic ze starych, zakurzonych, zapleśniałych książek 😉 Dlatego prosimy, by każdy, kto chce uwolnić swoją książkę, skontaktował się z bibliotekarzem dyżurującym w Wypożyczalni (osobiście lub telefonicznie 16 73 55 287), który zdecyduje, czy dana książka może trafić na bookcrossingową półkę.

 

Jak korzystać z bookcrossingowego regału?

Po prostu przyjdź, wybierz coś dla siebie i ciesz się nową lekturą. A po przeczytaniu możesz wyprawić książkę w dalszą podróż. Nie musisz przynosić książki, żeby móc wziąć coś z naszego regału. Ale jeśli posiadasz w domu interesującą literaturę, to nic nie stoi na przeszkodzie, abyś uwolnił książkę i dał jej drugie życie 😊