7 czerwca 2024

Odjechali po raz kolejny!

To był naprawdę odjazdowy czwartek. Po raz kolejny Biblioteka Uczelniana PANS włączyła się w organizację Odjazdowego Bibliotekarza, czyli ogólnopolskiej kampanii rowerowo-czytelniczej. Podobnie jak w ubiegłym roku, tak i teraz, głównym organizatorem przemyskiej edycji była Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. Józefa Gwalberta Pawlikowskiego w Przemyślu przy PZPW w Rzeszowie, natomiast jednym ze współorganizatorów została właśnie Biblioteka Uczelniana PANS.

6 czerwca br. młodzież oraz przedstawiciele 14 placówek edukacyjnych i kulturalnych wyruszyli w trasę do Zespołu Dworsko-Parkowego w Medyce. To tam zostały bowiem zaplanowane liczne atrakcje rowerowo-czytelnicze oraz piknik. Ale zanim grupa odjazdowych tam dotarła musiała pokonać 16-kilometrową trasę, która wiła się mało uczęszczanymi drogami, w otoczeniu wiosennych pól i łąk. Na szczęście pogoda, ostatnimi czasy dość mocno niepewna, utrzymała się i słońce towarzyszyło uczestnikom podczas całego rajdu.

Zespół Dworsko-Parkowy w Medyce okazał się być miejscem idealnym na dłuższy postój. Chwilę odpoczynku zapewniło spotkanie autorskie z Panem Maciejem Młynarczykiem Podróżując, uwalniasz swój potencjał. Autor książki pt. Idę, słuchając życia opowiadał o swojej wędrówce do Santiago de Compostela oraz oczywiście o tym, jaki wpływ na jego podróże, a w szerszym kontekście po prostu na jego życie, wywarły książki.

W liczącym 50 ha parku, z drugiej połowy XVI wieku, było mnóstwo przestrzeni na grywalizacje sportowo-zręcznościowe pod hasłem Z rowerem i książką. Uczestnicy mocno zaangażowali się w zaproponowane przez organizatorów konkurencje, pokazując cały swój spryt, sprawność, a nawet umiejętności taktyczne.

Po takim wysiłku przyszła pora na piknik w pięknym, relaksującym otoczeniu parkowej przyrody. W miłym towarzystwie czas szybko mija więc zanim uczestnicy się obejrzeli nadeszła chwila powrotu. Mamy nadzieję, że wszyscy wrócili naładowani endorfinami. Bo przecież to był niezły odjazd! 😉

Fot.: Joanna Gaweł

Tekst: Agnieszka Mickiewicz